30 Eylül 2011 Cuma

Ruj dişlerde çürüğe sebep oluyor...Sao Paolo Üniversitesi araştırmacıları rujla ilgili ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. Çoğu rujun içerisinde bulunan parafin diş minesine zarar veriyor...
Makyaj malzemelerinde çok az miktarda parafin bulunuyor. Ancak her gün uygulandığında biriken bu madde araştırmanın başındaki isim olan Antonio Habier'e göre diş minesine zarar veriyor.

Parafin diş düzeyine yapışıyor ve yiyecek kırıntılarının da bu bölgeye yapışmasına yardımcı oluyor. Bu sayede o bölgede bol miktarda bakteri üremiş oluyor. Parafini dişlerden uzak tutmak için ise yapabileceğiniz tek şey sürekli dişleri fırçalamak.

Düzenli ruj kullanımı sonucunda üreyen bakteriler diş minesinde çatlaklara sebep oluyor. Bu çatlaklar gözle görülemez kadar küçük ancak dişin içten çürümesi ihtimalini arttırıyor. Uzmanlar bu nedenle düzenli olarak işi gereği ruj sürmek durumunda olan bayanların gün içerisinde dişlerini fırçalamalarını öneriyor...

Ayrıntılar için Milliyet.com

1 yorum:

Adsız dedi ki...

bak bu post´u okurken resmen sok yasadim, en son bu dislere veren zarar hakkinda okudugum ve sok oldugum sey, bir doktorun elma yemek dislere zarar veriyor icindeki meyve asitinden dolayi demesi olmustu, ay ay ay : )